Bazalka pravá vňať

Kód: 1414/50G2 1414/500 1414/250 1414/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€6,21 €3,71 €2,46 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Bazalka je bylinka, ktorá je bezpochyby medzi obľúbenými. Sušená bazalka sa používa napríklad na prípravu bazalkového čaju a čerstvá bazalka je obľúbená v kuchyni. Použitie bazalky je rozličné a okrem bazalky pravej je obľúbená aj bazalka posvätná.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

 Natka bazalky pravej obsahuje až 1,5% silice s estragolom a linaloolom. Ďalej obsahuje vo vysokom množstve aj triesloviny (až 5%). Na poslednom mieste tvoria flavonoidy, glykozidy a éterické oleje ako je eugenol, bazalkový kafr, tanín a cineol. Pri privonaní k bylinke môžete cítiť škorici alebo citrusy.

Účinky

  • univerzálna bylinka na imunitu
  • podporuje trávenie
  • pôsobí proti nadúvaniu
  • podporuje chuť k jedlu
  • na migrénu, nespavosť a závrate
  • tvorba materského mlieka
  • prírodné antibiotikum a ďalšie

podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Bazalka pravá má veľké jasne zelené listy, ktoré pôsobia veľmi hodvábne a má kvety v farbe bielej a ružovej. Jedná sa o jednoročnú bylinu, ktorá dorastá do výšky 20 - 60 cm. Plody bývajú štyri čiernohnedé tvrdky a rastlinu spoznáte isto podľa špecifickej vône.

Príprava 

Bazalku pravú v sušenej podobe si môžeme pripraviť ako čaj alebo ju použiť na aromatické kúpele, ktoré slúžia na posilnenie organizmu. V prípade čerstvej varianty je bazalka pravá hojne využívaná v kuchyni na pesto, do cestovín, na pizzu a na dochutenie mnohých ďalších jedál.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Použitie

Bazalku možno použiť ako korenie, nálev, kúpeľ, ale aj na inhaláciu a bežné pitie. Bazalku možno konzumovať dlhodobo a môžete ju jesť aj počas tehotenstva bez obáv. Bazalka by nemala byť problémom ani u detí, ale väčšie množstvo sa odporúča až od 3 rokov, rovnako ako iné korenie.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

U bazalky pravej nie sú preukázané žiadne vedľajšie účinky a je možné ju konzumovať na dennom základe. Bazalka pravá nať tiež nemá kontraindikácie s liekmi.

Bylinky s podobným účinkom: mäta, koreň sladkého drievka, harmanček, medovka, fenikel

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Ocimum basilicum