Borák lekársky vňať

Kód: 1384/50G2 1384/500 1384/250 1384/100 1384/50G Zvoľte variant
Neohodnotené
€17,88 €9,38 €5,08 €2,46 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Brutnák lékařský je rozšírený aj mimo záhradky a nájdeme ho tak rásť ako burina pozdĺž ciest, polí, na pustatinách a v sutinách. Okrem liečivých účinkov a na čaj sa brutnák lékařský pestuje aj ako šalátová zelenina. Svojou chuťou pripomína klasickú uhorku.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Brutnák obsahuje slizy, taníny (okolo 3%), saponíny, vitamíny, minerálne látky ako draslík a vápnik, organické kyseliny, sacharidy, cholín, alantoin, kyselinu kremičitú (asi 2,2%), asparagín a trochu silíc a alkaloidov.

Účinky

  • posilňuje nervový systém zmierňuje PMS a bolesti prsníkov
  • na reumatické bolesti
  • lieči plesňové infekcie, bércové vredy a popáleniny
  • lieči atopický ekzém, akné a lupienku

v súlade s nariadením ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Brutnák lékařský je jednoročná bylina, ktorá pochádza pôvodom zo Sýrie. Rastlina je to statná, má stonku a listy pokryté chlpmi. Za pozornosť však stojí hlavne krásne výrazne modré kvety, ktoré rastú na stopkách. Brutnák sa rozmnožuje samovýsevom.

Príprava

Nať brutnáku sa používa na čaj alebo nálev, ktorým sa potiera postihnuté miesto alebo do ktorého sa namáčajú obklady. Zo semien brutnáku sa tiež lisuje olej, ktorý je možné užívať vo forme kapsúl.

TIP na prípravu nálevu: 1 čajovú lyžičku brutnáku zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte lúhovať 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Použitie

Použitie sa odporúča iba vonkajšie a brutnák lekársky nie je vhodný na vnútorné užitie ako lekárenský čaj. Nie je tiež vhodný pre deti. Táto bylina nie je vhodná ani pre tehotné a dojčiace ženy. Ak chcete bylinku užívať, potom konzultujte všetko s lekárom.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Táto liečivá bylina nie je určená na vnútorné užitie. Kvety a nať brutnáku lekárskeho nie je odporúčané užívať vnútorne z dôvodu obsahu nevhodných látok. Nie sú známe prípady nežiaducich účinkov ani kontraindikácie s liekmi pri vonkajšom užití.

Bylinky s podobným účinkom: tŕstie nať, sporíš nať, ruta nať, repík koreň

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Borago officinalis