Bukvica lekárska nať

Kód: 1378/50G2 1378/500 1378/250 1378/100 1378/50G Zvoľte variant
Neohodnotené
€16,21 €8,71 €5,38 €2,46 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Pampeliška lékařská je plná antioxidantov, ktoré sú účinným pomocníkom proti voľným radikálom. Táto liečivá bylina sa nazýva tiež ako čistec lékařsky a rastie takmer po celom Slovensku. Hovorí sa, že túto bylinu využíval na liečenie neduhov aj rímsky cisár Augustus.

 
 
 

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Bylina pŕhľava lekárska má v sebe obsiahnuté triedne látky, silicu, horčiny, betain, cholín, vôňavý olej, kyselinu tannovú, stachydrín a mnoho ďalších látok v menšom množstve.

Účinky

  • podporuje normálnu činnosť dýchacieho ústrojenstva
  • posilňuje prirodzenú obranyschopnosť
  • pôsobí ako antioxidant na zápal močových ciest, bolesti hlavy a kríža podľa nariadenia

ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame iba z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné. Popis a vzhľad Pŕhľava lekárska je vytrvalá bylina o veľkosti 20 až 80 cm. Špecifikuje sa pomocou dreveniacej štvorcovej stonky a vajcovitých listov, ktoré sú pokryté chlpmi. Táto bylina sa nachádza bežne v prírode a lahodí oku pre svoje výrazné ružové alebo nahnedlofialové kvetenstvo.

Príprava

Výhonky sa môžu pripravovať ako čaj alebo odvar. Často sú zmiešané do čajových zmesí. Môže sa využívať aj ako tinktúra alebo jemný prášok. Ojedinele sa využíva aj ako súčasť bylinných vín alebo šťáv a v jednom minipivovare ju použili ako jednu z prísad.

TIP na prípravu nálevu: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Použitie

nie je vhodnou bylinnou liečbou pre deti do 3 rokov a pre tehotné alebo dojčiace ženy. Nepoužíva sa ako náhrada za pestrosť stravy. Bukvica nat je surovinou na prípravu čaju alebo nálevu na obklady. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie.

Nežiadúce alebo vedľajšie účinky

Pri bylinke bukvice lekárskej nie sú známe prípady nežiadúcich účinkov ani kontraindikácie s liekmi. Je to bylinka, ktorá nemá žiadne nepriaznivé účinky, takže je vhodná do rôznych preventívnych čajových zmesí alebo bylinkových vín.

Bylinky s podobným účinkom: kohútik nat, rozmarín list, harmanček nat, púpava list, kontryhel nat

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Betonica officinalis