Cesnak medvedí list

Kód: 370/50G2 370/500 370/250 370/100 370/50G Zvoľte variant
Neohodnotené
€35,38 €19,96 €10,33 €4,54 €2,46 od €2,46
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Cesnak medvedí má preukázateľné liečivé účinky na ľudský organizmus a možností, ako ho využiť, je celý rad. Napríklad ho môžete použiť ako pesto, špenát, bylinky do šalátu, do polievok, pod mäso, popíjať vo forme čaju alebo vína a obľúbená je aj tinktúra z cesnaku medvedieho..

Detailné informácie

Podrobný popis

Medvedí cesnak zlozenie a účinné látky

Medvedí cesnak má v sebe organické zlúčeniny síry ako S-alkylcysteinsulfoxidy, allin, propenylallin, glutamyl peptidy, steroidné a triterpenové saponíny, lecitíny, polysacharidy a selén ako stopový prvok. Čerstvo natrhané listy sú významným zdrojom vitamínu C.

Medvedí cesnak účinky

  • vysoký obsah vitamínu C v čerstvých listoch
  • má silné protiplesňové účinky
  • pôsobí protizápalovo a antibakteriálne
  • liečivé účinky na celý tráviaci trakt - kŕče, zápcha, plynotvornosť hojí rany, lišaje a rôzne vyrážky
  • čistí pečeň, obličky, močové cesty a črevo od škodlivých

látok podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Medvedí cesnak je vytrvalá bylina, ktorá dorastá do výšky medzi 10 až 45 cm a má pod zemou cibuľu. Listy sú tmavo zelené prízemné s dĺžkou 10 až 20 cm a majú šírku medzi 2 až 5 cm. Kvety medvedieho cesnaku sú drobné a biele.

Príprava medvedieho cesnaku

Sušený medvedí cesnak je možné piť ako liečivý čaj až 2 x denne. Pre celoročné využitie je vhodná tinktúra z medvedieho cesnaku, ktorá má blahodárne účinky. Urobiť si môžete z cesnaku aj pesto, víno alebo ochutený olej.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Medvedí cesnak pouzitie

Táto bylina nie je vhodná v dobe kojenia, pretože ovplyvňuje chuť materského mlieka. V tehotenstve je možné bylinu užívať, ale nedoporučuje sa veľké množstvo. Deťom je možné podávať medvedí cesnak v menšom množstve, pretože nie je tak silný ako bežný cesnak.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Nedoporučuje sa užívať pri akútnych zápalech žalúdka a čriev. Rovnako nie je vhodný pre ľudí s nízkym krvným tlakom. Nežiaduce a vedľajšie účinky sú známe pri požití väčšieho ako doporučeného množstva, kedy môže spôsobiť hnačku, nadúvanie a zápal obličiek.

Bylinky s podobným účinkom: brusnica nat, maliník list, ostružiník list, nechtík lekársky

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Allium ursinum