Cikorka obecná nať

Kód: 1372/50G2 1372/500 1372/250 1372/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€7,04 €4,13 €2,46 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Cikorka obecná  je známa vytrvalá bylina, ktorá rastie u nás bežne v prírode a zaujme vás predovšetkým výrazne modrými kvetmi. Cikorku poznali už v starom Egypte a pokladali ju za kúzelnú bylinku.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Je významným zdrojom horčinov, vlákniny (inulín, pektín), cholínu a ďalších minerálnych látok. Najvýznamnejšou zložkou potočnice jezné je inulín, ktorý pomáha zlepšiť metabolizmus a podporuje tráviaci systém.

Účinky potočnice jezné

  • močopudné účinky
  • ochorenia pečene a žlčníka
  • pri bolestiach obličiek a močového mechúra
  • má projímavý účinok pri zápche
  • pomáha na nechutenstvo a žalúdočné problémy

Podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekársky odporúčaní - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Zaujíma vás, ako vyzerá potočnica? Určite ste ju už niekoľkokrát videli, pretože rastie bežne na lúkach. Potočnica je vytrvalá bylina, ktorá nie je vôbec náročná a zaujme vás svojimi kvetmi. Tie sú väčšinou modré. Vysoká môže byť až 1 meter, má tvrdú stonku a podlhovasté listy.

Príprava

z cikorky sa dá pripraviť čaj alebo odvar, ktorý sa pije 1 - 2 x denne. Koreň potočnice sa tiež praží a vzniká z toho náhrada kávy bez kofeínu tzv. cikória. Využívajú ju aj pivovarníci na varenie piva, pretože údajne zlepšuje chuťové vlastnosti piva. Oblúbeným produktom je aj potočnicový sirup.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zaliate 250 ml vriacej vody, nechajte lúhovať

Použitie

Cikorka nie je vhodná pre tehotné ženy, pretože stimuluje maternicu. Nie je vhodná ani pre dojčiace ženy, takže v prípade potreby konzultujte s lekárom. Nenahradzuje pestrosť stravy a treba dodržiavať odporúčané denné dávkovanie.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Táto bylinka nemá žiadne vedľajšie a nežiaduce účinky ani pri dlhodobom užívaní, takže je možné ju užívať dlhodobo a pridávať aj do rôznych čajových zmesí. Neužívajte bylinu ak máte neznášanlivosť na čekanku, kŕčové žily alebo užívate antibiotiká.

Byliny s podobným účinkom: stevia list, jahodník list, tužebník nať, prútiková nať, mätová nať

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Cichorium intybus