Čistec lekársky nať
Kód: 4327/50G2 4327/500 4327/250 4327/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Zloženie a účinné látky
Aj keď táto bylinka nie je príliš známa, má bohatú históriu v oblasti bylinnej liečby. Nat bylinky čistec lekársky je bohatý na taníny, silice, cholín, betain, éterický olej, horkosť, stachydrín, kyselinu tanovú a ďalšie látky.
Účinky čistca lekárskeho
- zníženie krvného tlaku
- pomáha pri nervovej vyčerpanosti
- vhodné pre ľahkých epileptikov
- vonkajšie liečenie lýtkových vredov
- pri nekludnom spánku je možné si naplniť vankúš touto bylinou
podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame iba z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné. Popis a vzhľad bylinky čistec Čistec patrí do rodiny rastlín hluchavkovitých a je to vytrvalá bylina s drsnými chlpmi. Zvyčajne býva vysoká medzi 20 až 80 cm. Stonka je drevitá, vzpriamená a nevetví sa. Kvitnúca časť je zvyčajne 1,5 cm dlhá a má tmavo ružovú farbu.
Príprava čistca
Z čistca sa dá pripraviť čaj alebo odvar, ktorý sa pije pravidelne 2x až 4x denne pri ťažkostiach. Dá sa užívať aj vo forme prášku. Na vonkajšie obklady je možné využívať silnejší odvar z tejto byliny. Pri nekludnom spánku je možné si naplniť vankúš 0,5 kg tejto čerstvo vysušenej bylinou.
TIP na prípravu čaju: 2 čajové lyžičky zalijeme 250 ml vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Potom výluh scedíme. Pite 3x denne. Nedoporučuje sa užívať dlhodobo. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Čistec lekársky použiti
Čistec lekársky nie je bylinka vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Ak túto bylinku chcete v tomto období užívať, konzultujte to so svojím lekárom. Nie je vhodný pre deti do 3 rokov veku. Pri užívaní je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie.
Nežiadúce alebo vedľajšie účinky
Čistec nemá žiadne známe vedľajšie ani nežiadúce účinky, ktoré by sa objavili pri odporúčanom užívaní. Nie sú známe ani kontraindikácie s liekmi. Je to obľúbená bylina do čajových zmesí. Čistec samotný sa však nedoporučuje užívať dlhodobo.
Bylinky s podobným účinkom: rozmarín list, tŕstie nať, sporík nať, sladké drievko koreň, echinacea koreň
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Betonica officinalis