Cuti Cuti vňať

Kód: 127/501 127/500 127/250 127/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€43,75 €24,58 €13,33 €6,63 od €6,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Cuti cuti alebo sleziník je peruánska liečivá bylina a patrí do rozsiahleho rodu papradí rovnako ako sleziník červený, hniezdovitý, severný alebo zelený. Je to juhoamerická bylinka, ktorá si postupom času vďaka svojim liečivým účinkom získala uznanie po celom svete.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Bylina Cuti cuti obsahuje vysoké množstvo flavonoidov (akacetín), stilbénov, nebielkovinových aminokyselín, deriváty kyseliny kumarovej, naftochinóny, triesloviny, slizy (mucil) a mnoho ďalších účinných látok.

Cuti cuti účinky

  • vhodné pri vysokej hladine cukru v krvi
  • pomáha stabilizovať nepravidelnú menštruáciu
  • podpora metabolizmu
  • harmonizuje pankreas
  • priaznivo pôsobí aj na dýchacie ústrojenstvo

podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame iba informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad
Sleziník alebo cuti cuti sa radí medzi paprade, ktoré majú veľmi nízky vzrast, takže sú to skôr nenápadné rastliny. Horná časť je väčšinou sýto zelená a spodok má hnedý. Trsy tejto paprade tvoria kopijovité listy môžu dorásť do dĺžky 8 cm.

Príprava sleziníka
Z cuti cuti si môžete samozrejme pripraviť čaj alebo odvar, ktorý budete potom počas dňa popíjať. Zo sleziníka sa používajú iba listy a stonky, ktoré sa sušia práve na čaje či odvary.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a temnom mieste.

Použitie cuti cuti
Cuti cuti alebo sleziník rozhodne nie je vhodnou liečivou bylinou pre deti do 3 rokov a pre tehotné alebo dojčiace ženy. Neslúži ako náhrada pestrej stravy. Pre dostavenie liečivých účinkov dodržujte odporúčané denné dávkovanie.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Táto bylinka pri dlhodobom užívaní spôsobuje úbytok hladiny cukru v krvi a to už po niekoľkých týždňoch. Aj preto je veľmi obľúbená u cukrovkárov, ale ľudia s nižšou hladinou cukru by si mali dať pozor. Iné vedľajšie účinky a kontraindikácie s liekmi nie sú popísané.

Byliny s podobným účinkom: nechtík okvetné listy, muňa muňa vňať, cola de caballo, oman koreň

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Asplenium lunulatum

Výrobca: Peru