Dobromyseľ obecná nať

Kód: 1363/50G2 1363/500 1363/250 1363/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€8,17 €4,50 €2,46 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Rastlinná liečivá bylina zvaná dobromysel obecná má široké využitie nielen v bylinnej liečbe rôznych zdravotných problémov, ale aj v kuchyni, kde sa používa ako oregano. Sušené oregano sa hodí do mnohých jedál a jeho použitie je široké. Čaj z dobromysle má mnoho prospešných účinkov na ľudské zdravie.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Dobromysel lekárska obsahuje približne 0,4% silice (hlavne tymol a karvakrol). Ďalej má táto rastlina asi 8% živíc, horké látky, tanín, éterický olej, gumu a pryskyřicu a v natí je aj farbivo, ktoré sa kedysi používalo na farbenie vlny.

Účinky

  • má antioxidačné vlastnosti
  • udržuje zdravú hladinu cukru v krvi
  • podporuje normálne trávenie
  • podporuje imunitu horných dýchacích ciest
  • zlepšuje funkcie srdca
  • vhodná pre podporu dojčenia
  • zaisťuje normálnu funkciu pečene
  • podporuje fyzickú pohodu a dobrý spánok

Podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Dobromysel lekárska alebo oregano je trvalá bylina, chlpatá a dorastá výšky medzi 20 až 90 cm. Spodné listy sú vždy najväčšie a smerom hore sa zmenšujú. V kvetinovom zväzku sa nachádza až 25 ružových kvetov. Bylinu poznáme podľa príjemnej aromatickej vône.

Príprava

Z dobromysle sa dá pripraviť čaj, tinktúra a používa sa hojne aj ako korenie od šalátov až po mleté mäso. Je dôležitou súčasťou provensálskeho korenia. Je možné z neho urobiť aj odvar na kloktanie alebo obklady pre rýchlejšie hojenie rán.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zalejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10-15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1-2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Použitie

Dobromysel lekárska je bylina vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, pretože účinne podporuje tvorbu materského mlieka. Vždy dodržiavajte odporúčanú dávku a v prípade chronických ochorení a užívania liekov sa poraďte s lekárom.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Dobromysl môže mierne ovplyvniť vstrebateľnosť medi, železa a zinku. Znižuje hladinu cukru v krvi a pri dlhodobom užívaní môže spôsobiť nevoľnosť. Ak máte alergiu na levanduľu, mätu, šalviu a bazalku, potom buďte osobitne opatrní.

Bylinky s podobným účinkom: bazalka nať, mätovitá kadeřavá list, yzop nať, majoránka záhradná

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Origanum vulgare