Dvojzubec trojdielny nať

Kód: 1357/50G2 1357/500 1357/250 1357/100 1357/50G Zvoľte variant
Neohodnotené
€14,96 €9,13 €4,96 €2,46 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Dvojzubec náť je bylina rozmanitého vzhľadu, pretože môže byť kry, ale aj popínavá rastlina pokrývajúca pôdu. Zároveň dorastá aj rôznych dĺžok. Do čeľade hviezdnatcov sa radia tiež dvojzubec čiernoplodý a trojdielny.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Bylinka dvojzubec obsahuje prevažne flavonoidy, ale nájdeme v nej aj triesloviny, horčiny, silice, mangán, vitamín C a ďalšie látky. Toto zloženie účinných látok je vhodné najmä pre zdravú pokožku.

Účinky

  •  močopudná bylina vhodná na opuchy a zadržiavanie vody
  • stimulácia nadobličiek (vplyv na alergie)
  • vhodné pri reumatizme a reumatoidnej artritíde
  • na alergickú, chronickú a senovú nádchu - výplachy nosa obklady na seboréu u dieťaťa
  • vhodné na vysoký cholesterol popáleniny, lupienka, ekzémy, koprivka, akné - vonkajšie použitie

v súlade s nariadením ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Dvojzubec nepatrí medzi najvýraznejšie byliny na lúke, ale upozorní na seba vďaka zubatým háčikom, ktoré sa zachytia na oblečení alebo do srsti zveri. Rastie ako jednoročná aj viacročná rastlina vo výške medzi 5 až 400 cm.

Príprava

Zo sušenej nati dvojzubca sa pripravuje liečivý čaj, ktorý sa pije 2 - 3 krát denne. Oblúbenou formou je aj tinktúra a odvar na obklady pri kožných problémoch. Hojne sa využíva aj v kozmetike pre svoje skvelé účinky na kožu. V minulosti sa s ňou farbili priadze na žltom.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, nechajte lúhovať 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Použitie a účinky

 Bylina dvojzubec je považovaná za bezpečnú rastlinu bez nežiaducich vedľajších účinkov na základe historických skúseností s ňou. Pokiaľ ide o tehotenstvo a dojčenie, neexistujú overené štúdie, preto sa v tomto období radšej neodporúča užívanie dvojzubca.

Nežiadúce alebo vedľajšie účinky

Nežiadúce účinky dvojzubca zatiaľ nie sú preukázané. Ak však užívate lieky na báze betablokátorov, blokátorov kalciových kanálov a kardioglykozidov, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo užívať dvouzubec v malom množstve.

Byliny s podobným účinkom: kontryhel nať, ožanka nať, hluchavka nať, eukalyptus list, kukurica chĺpkatá

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Bidens tripartita