Hluchavka biela nat

Kód: 1321/50G2 1321/500 1321/250 1321/100 1321/50G Zvoľte variant
Neohodnotené
€14,54 €7,88 €4,21 €2,04 €1,46 od €1,46
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Hluchavka biela  je rastlina, ktorá sa vizuálne podobá koprive, ale na rozdiel od nej nebiesi. Sušená biela slezovka sa používa na čaj. Je to dôležitá rastlina pre včelárov, pretože poskytuje včelám žltý nektár s vysokým obsahom sacharózy od jari do jesene.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Bylinka hluchavka biela je bohatá na slizovité látky, katechinové tanníny, silicu, cholín, alkaloid stachydrín, aponín, organické kyseliny, flavonoidy, biogénne aminy a glykozid. Nat hluchavky obsahuje menej účinných látok, ale zase je obohatená o minerály a stopové prvky.

Účinky  

  • vylučuje vodu z organizm
  •  podporuje normálnu činnosť dýchacieho ústrojenstva
  • zlepšuje trávenie a chuť k jedlu podporuje pravidelnú stolicu
  • podporuje rovnováhu vaginálnej mikroflóry vhodné pre podporu funkcie prostaty kúpele pomáhajú pri hemoroidoch, popáleninách, kožných abscesoch

v súlade s nariadením ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Hluchavka biela je liečivá bylina z čeľade hluchavkovitých a dorastá do výšky medzi 30 až 50 cm. Listy má jemne chlpaté a sú väčšinou v dĺžke 3 cm. Kvete bielymi až nažloutlými drobnými kvetmi a plodom sú 4 čierne tvrdky.

Príprava

Z hluchavky bielnej sa môže pripraviť liečivý čaj z natie, kvetov aj listov. Nat hluchavky môžete tiež pripravovať ako nálev a je veľmi obľúbenou prísadou do kúpeľov. Sedacie kúpele z hluchavky sú vhodné na hemoroidy, gynekologické ťažkosti aj kŕčové žily.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zalejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

 

Použitie

Bylinka hluchavka biela sa nedoporučuje užívať v čase tehotenstva a pri dojčení, pretože údajne môže spôsobiť problémy s červenými krvinkami. Deťom sa hluchavka môže podávať vo forme čaju na podráždený bruško a tiež pri hnačkách.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Hluchavka biela nemá žiadne známe nežiaduce účinky a môže sa užívať dlhodobo. Hluchavku je možné kombinovať s akýmikoľvek bylinkami a preto je vhodná aj do rôznych čajových zmesí. Je obľúbenou bylinou tiež v homeopatii.

Byliny s podobným účinkom: fialovka nat, vres nat s kvetom, kosatec koreň, podběl list

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Lamium album