Jabĺčnik obecný nať

Kód: 1306/50G2 1306/500 1306/250 1306/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€7,88 €4,13 €2,88 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Jabĺčnik obecný je bylina s liečivými účinkami na trávenie, žlčník a pečeň. Bylina jabĺčnik sa nám môže ľahko pomýliť s iným hluchavcom, pretože vizuálne sú si tieto byliny dosť podobné. Názov získala rastlina, pretože vonia po jablkách, ale chuťovo je horká.

 

Detailné informácie

Podrobný popis

Složenie a účinné látky

Bylinka jablčník obecný obsahuje v najväčšom množstve horkosť, z ktorých je najdôležitejší marrubiín. Ďalej má vysoký obsah trieslovín, silíc, saponínov, pryskyříc, slizu, tanínu, cholínu, lipidov a ďalších látok v stopovom množstve.

Jablčník obecný účinky

  • podporuje vykašliavanie pri žlčníkových ochoreniach - horkosť
  • podporuje vylučovanie žlče
  • zlepšuje chuť k jedlu a správne trávenie
  • uvoľňuje nervovú sústavu
  • studený nálev je vhodný proti parazitom v črevách
  • vonkajšie obklady pomôžu na hnisavé rany

podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Jablčník nať je bylina vytrvalá a plstnatá, ktorá dorastá do výšky 25–50 cm. Rastlina má aromatické vrásčité listy, ktoré sú oválne až vajcovité a po rozetretí pripomínajú vôňu jablka. Kvety sú bielej farby a kvitne od júla do septembra.

Príprava jablčníka

U jablčníka obecného sa využíva iba nať, ktorá sa zbiera pre svoje liečivé účinky. Z jablčníka možno pripraviť liečivý čaj alebo sirup, ktorý sa potom užíva po lyžičkách 3x denne. Obľúbený je aj odvar na obklady zle sa hojiacich rán.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Jabĺčnik obyčajný použitie

Bylinku sa neodporúča užívať počas tehotenstva vo veľkom množstve. Ak ste boli zvyknutí užívať jabĺčnik, potom sa odporúča množstvo obmedziť čo najviac, najmä pri rizikovom tehotenstve. Užívanie u detí nie je overené, ale čaj je veľmi horký, takže vám ho deti ani piť nebudú.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Bylinka jabĺčnik obyčajný nemá žiadne nežiaduce účinky a nie sú známe ani kontraindikácie s inými bylinkami a liekmi. Nie je však vhodné používať jabĺčnik ak máte žlčníkové kamene alebo žalúdočné vredy.

Byliny s podobným účinkom: kozlík koreň, medovka nať, brest list s kvetom, breza list, chinín kôra

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Marrubium vulgare