Jastrabina lekárska nať
Kód: 5541/501 5541/500 5541/250 5541/100 5541/50G Zvoľte variantPodrobný popis
Zloženie a účinné látky
Bylinka jaterník podléška obsahuje glykozid hepatrilobin, antokyány, flavonoidy, triesloviny, sacharózu, amulsín, invertín a v jeho oddenku sú aj saponíny. Táto bylina je veľmi slabšie jedovatá vďaka nepatrnej količine alkaloidu protoanemonínu a anemonínu (sušením jedovatosť zmizne).
Účinky jaterníka podléšky
- choroby pečene - cirhóza, jaterná hypofunkcia, zväčšenie alebo zápal
- pečene na podráždený žlčník, žlčové kamene a piesok
- má močopudné vlastnosti
- zastavuje krvácanie
- lieči kožné rany
v súlade s nariadením ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné. Popis a vzhľad Jaterník je vytrvalá rastlina, ktorá rastie v listnatých lesích a je výrazná na jar od apríla do mája, keď kvitne modro. Je to nízka vytrvalá bylina, ktorá dorastá do výšky medzi 5 až 25 cm a má plazivý oddenok. Listy sú tmavozelené a zospodu plstnaté.
Príprava jaterníka
Jaterník podléška sa pripravuje ako liečivý čaj, ktorý sa popíja pri problémoch pravidelne 1 - 2 x denne. Z jaterníka sa dá vyrobiť aj tinktúra. Zvonka sa používal v ľudovom liečiteľstve ako obklad na rany, keď sa čerstvo natrhnutý list priložil priamo na ranu.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zaliate 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Použitie
Jaterník podléška nať sa neodporúča užívať počas tehotenstva, pretože môže poškodiť srdce plodu a ľahko sa mýli s kopytníkom európskym, ktorý vyvoláva potrat. Informácie o účinkoch na malé deti nie sú k dispozícii.
Nežiadúce alebo vedľajšie účinky
Jaterník podléška nať nemá žiadne zistené nežiadúce účinky a neznáme sú ani kontraindikácie s inými bylinkami a liekmi. Avšak táto bylinka nesadne vždy všetkým, preto sa radšej poraďte s lekárom pred samotným užívaním.
Byliny s podobným účinkom: ostropestrec mariánsky, smetánka lekárska, čekanka nať, rebríček
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Hepatica nobilis.