Jastrabina lekárska vňať
Kód: 1294/50G2 1294/500 1294/250 1294/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Zloženie a účinné látky
Bylinka jestřabina lékařská obsahuje hlavne alkaloid galegin (v semenách), flavónový glykozid galuteolin, aminokyseliny, sacharidy, hořčiny, saponíny a triesloviny.
Účinky jestřabiny lékařské
- znižuje hladinu krvného cukru
- podporuje tvorbu materského mlieka
- má močopudné účinky
podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekársky predpis - vychádzame iba z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.
Popis a vzhľad
Jestřabina lékařská je vytrvalá bylina z čeľade bôbovitých, ktorá sa k nám dostala pôvodne až z južnej Európy a dorastá až do výšky 1 metra. Táto rastlina je zdobená ružovkastými zvonkovitými kvetmi. V ČR sa pestuje hlavne na poliach, ale rastie aj v voľnej prírode.
Príprava jestřabiny
Jestřabina lékařská sa pripravuje ako liečivý čaj, ktorý sa pije pri problémoch pravidelne 1 - 2 x denne. Bylina sa dá užívať aj vo forme tinktúry a kapsúl.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Jestřabina lékařská použitie
Bylinka sa pridáva najmä do diabetických zmesí a čajových zmesí pre kojace matky. Bylinku je možné užívať aj v tehotenstve a je vhodným doplnkom ku koncu tehotenstva, pretože môže podporiť laktáciu hneď po pôrode.
Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Pri jestřabine lékařskej nie sú zistené žiadne nežiaduce účinky, ak sa používa v sušenej forme. Pri užívaní liekov na reguláciu hladiny cukru je nutné užívanie konzultovať s lekárom, pretože môže ovplyvniť účinnosť lieku.
Byliny s podobným účinkom: fenikel plod, aníz vonný plod, kontryhel nať, bazalka nať, ruta nať
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Galega officinalis