Jastrabina lekárska vňať

Kód: 1294/50G2 1294/500 1294/250 1294/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€9,13 €5,38 €3,71 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Jestřabina lékařská nať je liečivou bylinou vhodnou na čaj počas dojčenia, pretože jej účinky prispievajú k tvorbe mlieka a bezproblémovému dojčeniu. Ďalej je jestřabina využívaná ľahkými cukrovkármi druhého typu pre svoj účinok na zníženie hladiny krvného cukru.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Bylinka jestřabina lékařská obsahuje hlavne alkaloid galegin (v semenách), flavónový glykozid galuteolin, aminokyseliny, sacharidy, hořčiny, saponíny a triesloviny.

Účinky jestřabiny lékařské

  • znižuje hladinu krvného cukru
  • podporuje tvorbu materského mlieka
  • má močopudné účinky

podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekársky predpis - vychádzame iba z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Jestřabina lékařská je vytrvalá bylina z čeľade bôbovitých, ktorá sa k nám dostala pôvodne až z južnej Európy a dorastá až do výšky 1 metra. Táto rastlina je zdobená ružovkastými zvonkovitými kvetmi. V ČR sa pestuje hlavne na poliach, ale rastie aj v voľnej prírode.

Príprava jestřabiny

Jestřabina lékařská sa pripravuje ako liečivý čaj, ktorý sa pije pri problémoch pravidelne 1 - 2 x denne. Bylina sa dá užívať aj vo forme tinktúry a kapsúl.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Jestřabina lékařská použitie

Bylinka sa pridáva najmä do diabetických zmesí a čajových zmesí pre kojace matky. Bylinku je možné užívať aj v tehotenstve a je vhodným doplnkom ku koncu tehotenstva, pretože môže podporiť laktáciu hneď po pôrode.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Pri jestřabine lékařskej nie sú zistené žiadne nežiaduce účinky, ak sa používa v sušenej forme. Pri užívaní liekov na reguláciu hladiny cukru je nutné užívanie konzultovať s lekárom, pretože môže ovplyvniť účinnosť lieku.

Byliny s podobným účinkom: fenikel plod, aníz vonný plod, kontryhel nať, bazalka nať, ruta nať

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Galega officinalis