Kapucínka väčšia semeno

Kód: 298/50G2 298/500 298/250 298/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€41,46 €22,04 €11,21 €5,38 od €5,38
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Ponúkame sušené semeno kapucínka väčšie, ktoré sa najčastejšie používa na prípravu čaju alebo tinktúry. Semeno kapucínka sa do Európy dostala pôvodne ako okrasná rastlina, ale následne sa preskúmali účinky kapucínka a našla bohaté využitie v ľudovom liečiteľstve i fytoterapii.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky kapucínka väčšia

Kapucínka obsahuje glykozidy horčičného oleja - glukozinoláty, glukotropaeolín, kyselina askorbová, flavonoidy, karotenoidy av plodoch sú obsiahnuté aj cucurbitacíny.

Účinky kapucínka väčšia

  • pri zápaloch močopohlavného aparátu
  • akútne aj chronické zápaly
  • zápaly dýchacieho aparátu
  • zápaly vaječníkov
  • zápaly prostaty
  • proti padaniu vlasov
  • rozomleté plody ako preháňadlo
    podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame iba informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad
Rastlina kapucínka väčšia je u nás jednoročná bylina s dĺžkou až 3 metre, ale v mieste svojho pôvodu dorastá až do 5 metrov. Kvitne od júna do septembra, nemá žiadnych škodcov a jej výhodou je aj to, že odpudzuje plesne a hmyz. Sušené semená majú veľkosť plodu s priemerom 1 cm vo farbe žlto hnedej.

Príprava kapucínka väčšia
Sušená kapucínka sa pripravuje ako čaj, nálev alebo odvar, ale je používaná aj ako tinktúra, kúpeľ, sirup či vlasové tonikum, pretože bol preukázaný aj vplyv kapucínka väčšia na vlasy.

TIP na prípravu odvaru: 1 čajovú lyžičku vsypte do ¼ l studenej vody, priveďte do varu a nechajte krátko povariť. V zakrytej nádobe sa nechajte 15 minút odstáť a potom sceďte. Odvar sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a temnom mieste.

Použitie kapucínka väčšia
Ako dlho užívať kapucínka väčšia? Pri zápaloch je vhodné užívať 14 dní vyššej dávky alebo mesiac pri nižších dávkach. Kapucínka väčšia nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Kapucínka v tehotenstve nevadí a pre deti nie je vhodná približne do 3 rokov veku, potom môžu deti túto bylinu na liečbu využiť.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Nie sú známe prípady nežiaducich účinkov ani kontraindikácie s liekmi. Pri vysokých dávkach môže ojedinele dôjsť k nechutenstvu, nevoľnosti a bolestiam brucha. Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky v tehotenstve a pri dojčení, vzhľadom na národnú legislatívu ju v tomto období odporučiť nemôžeme.

Byliny s podobným účinkom: brusnica, čučoriedka, medvedica, lipkavec syrišťový, čierny bez, ligurček.

Ďalšie názvy kapucínka: Latinský názov Tropaeolum majus.