Kokoška pastierska vňať

Kód: 1279/50G2 1279/500 1279/250 1279/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€8,29 €5,38 €2,88 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Pochúťka pasieka tobolka sa využíva na čaj alebo tinktúru pre svoje liečivé účinky na zastavenie krvácania po celom tele. Je to veľmi cenná bylina, ktorá je v dnešnej dobe však vnímaná skôr ako otravný pleveľ, pretože rastie všade.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Kokoška pastuší tobolka obsahuje najväčšie množstvo cholínu, acetylcholínu, tyramínu, histamínu, betainu a estéru acetylcholínu. Ďalej obsahuje menšie množstvo saponínov, sírnych látok, tanínov, flavónový glykozid diosmin a tiež minerálne látky vo väčšom množstve.

Účinky kokošky pastuší tobolky

  • zastavuje krvácanie z nosa
  • stabilizuje krvný tlak
  • vhodné pri žalúdočných a črevných krvácaniach mierne silné menštruačné krvácanie
  • vhodné užívať v čase menopauzy zápal prsníkov a bradaviek pri kojení - obklady krvájace rany, hemoroidy, kŕčové žily

v súlade s nariadením ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné. Popis a vzhľad Kokoška pastuší tobolka je pomerne nenápadná rastlina, ktorá rastie ako burina. Je to jedno- až dvojročná bylina, ktorá dorastá do výšky 20 až 40 cm. Má drobné bielo-žlté kvety a jej plody sú v tvare srdca.

Príprava

Kokoška Pastuší tobolka sa pripravuje ako liečivý čaj, tinktúra, odvar do sedacieho kúpeľa alebo sa prikladá priamo na postihnuté miesta. V čase kojenia sa napaří kokoška nad parou a prikladá sa medzi uteráky priamo na opuchnuté prsia.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Kokoška pastuší tobolky použitie

Kokoška pastuší tobolka sa rozhodne nedoporučuje užívať v období tehotenstva, pretože môže spôsobiť stahy hladkého svalstva. Nie je vhodná ani pri dojčení, pretože vyššie dávky môžu spôsobiť otravu. Použitie je však vhodné vonkajšie pri problémoch s zápalom prsníkov vo forme obkladov.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

U kokošky pastuší tobolky nie sú popísané žiadne kontraindikácie s liekmi alebo ostatnými bylinkami. Pri predávkovaní bylinou hrozí podráždenie centrálnej nervovej sústavy a môže dôjsť aj k ochrnutiu. Užívanie tejto byliny preto konzultujte s lekárom.

Byliny s podobným účinkom: jmelí nať, zlatobýl nať, rebríček nať, ruta nať, pampeliška koreň

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Capsella bursa-pastoris