Konopica poľná vňať

Kód: 1270/50G2 1270/500 1270/250 1270/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€8,29 €4,96 €2,88 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Konopice poľná nať alebo tiež konopice svetlohnedá je známa pre liečivé účinky v oblasti dýchacieho ústrojenstva. Na čaj a odvar sa používa kvitnúca tráva. Táto liečivá rastlina je známa už od čias antiky a v minulosti sa používala aj na výrobu pevných lán.

Detailné informácie

Podrobný popis

Konopka polní alebo tiež nazývaná žltá konopka je známa pre svoje liečivé účinky na dýchacích cestách. Na čaj a odvar sa používa kvitnúca rastlina. Táto bylina je známa už od antických čias a v minulosti sa používala aj na výrobu pevných lán.

Zloženie a účinné látky

Konopka polní sa skladá z kremičitanov a kyseliny kremičitej, živicovín, saponínov, glykozidov, kremičitanov, pryskyrice, cukru a éterických olejov. Okrem toho obsahuje aj pektíny, vosk, flobafen a minerálne látky.

Účinky konopky

  •  vhodná na rekonvalescenciu po čiernom kašli
  • posilnenie priedušiek (bronchov)
  • podpora správnej funkcie sleziny
  • podpora tvorby krvi
  • liečba kožných ekzémov doplnková liečba tuberkulózy

v súlade s nariadením ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekársky návod - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Konopka patrí do čeľade hluchavkovitých a je to jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky medzi 20 až 60 cm. Stonka tejto byliny je rozvetvená, listy sú tvaru kopytov a obe časti sú po svojom povrchu pokryté chlpmi. Kvety sú svetlo žlté a kvitnú od júla do októbra.

Príprava konopky

Konopka sa pripravuje ako liečivý čaj vo forme odvaru, pretože varením sa do vody dostanú aj minerály a kyselina kremičitá. Čaj pôsobí veľmi dobre proti kašľu a dlhotrvajúcim pľúcnym problémom. Z čaju sa potom dajú urobiť aj obklady na svrbivý ekzém.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zaliate 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Konopka poľná použitie

Konopka poľná nie je vhodnou bylinou pre tehotné a dojčiace ženy, takže odporúčame ju úplne vylúčiť v období tehotenstva a dojčenia. Nie je odporúčané podávať čaj z konopky deťom mladším ako 12 rokov. Dodržujte vždy presné dávkovanie.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Nežiaduce účinky sú známe v prípade prekročenia odporúčaného denného množstva. Rastlina je totiž vo väčšom množstve toxická. Aj keď nie sú známe žiadne kontraindikácie s liekmi, užívanie byliny v kombinácii s inými liekmi vždy konzultujte s lekárom.

Byliny s podobným účinkom: plieť lekárska, podbeľ nať, rebríček lekársky, sútka veľkokvetá kvet

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Galeopsis tetrahit