Kopřiva dvojdomá vňať

Kód: 1261/50G2 1261/500 1261/250 1261/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€9,13 €5,38 €2,88 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Kopřiva dvoudomá nať má svoje využitie medzi liečivými bylinkami, pretože má preukázané liečivé účinky, hoci je považovaná skôr za nechcený burinu. Sušené koprivy sa môžu naliať horúcou vodou a piť ako koprivový čaj, ktorý prináša ľudskému telu mnoho výhod. Využíva sa oddenok koprivy, ale aj listy alebo kvety.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Kopřiva dvoudomá je liečivá bylina s obsahom vápnika, fosforu, horčíka, železa, draslíka, síry, kremíka a jódu. Medzi ďalšie prospešné látky patrí vitamíny A, C, B, K, karotenoidy, chlorofyl, serotonín, histamín, taníny, flavonoidy a tiež mravenčia kyselina.

Liečivé účinky kopřivy dvoudomej

  • pôsobí močopudne má protizápalové účinky
  • vhodná pri liečbe chorôb močových ciest
  • podporuje činnosť slinivky a vaječníkov
  • znižuje hladinu krvného cukru a podporuje tvorbu krvi
  • na posilnenie nervového systému
  • harmonizuje látkovú výmenu v súlade s nariadením
  • ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné. Popis a vzhľad Kopřiva dvoudomá je statná trvalka, ktorú nájdeme takmer všade v našom blízkom okolí a dorastá do výšky 50 - 150 cm. Poznáme ju podľa žahavých chĺpkov, ktorými je pokrytá celá rastlina. Listy sú stonkové, široko vajcovité a zúbkované. Kopřiva kvitne od júna do septembra.

Použitie kopřivy dvoudomej je možné napríklad vo forme sušenej kopřivy, ktorá sa zalije pomocou horúcej vody a popíja sa ako liečivý kopřivový čaj. Proti vypadávaniu vlasov sa používa odvar z koreňa kopřivy. Čerstvo lisovaná kopřiva sa zase popíja na prečistenie krvi.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zalijte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Kopřiva dvoudomá je vhodná i v době těhotenství, jelikož je zdrojem železa, pomáhá proti otokům a léčí chudokrevnost. Vhodná je i během kojení, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopřiva se nedoporučuje podávat dětem do 3 let vůbec a do 15 let pouze výjimečně.

Kopřiva dvoudomá je vhodná i v době těhotenství, jelikož je zdrojem železa, pomáhá proti otokům a léčí chudokrevnost. Vhodná je i během kojení, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopřiva se nedoporučuje podávat dětem do 3 let vůbec a do 15 let pouze výjimečně.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Po usušení alebo varení kopřivy zmiznú toxické látky, takže ju môžeme podávať dlhodobo. Odporúčaná doba užívania kopřivovej kôry je však aj u zdravých jedincov max. 2 mesiace. Nežiaduce a vedľajšie účinky sa môžu objaviť vo forme hnačiek, vyrážok a potenia. Nie sú zistené žiadne kontraindikácie s liekmi.

Byliny s podobným účinkom: kontríhel nat, drmeš obecný, hloh obecný, jitrocel list

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Urtica dioica