Kostihoj lekársky koreň

Kód: 1252/50G2 1252/500 1252/250 1252/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€16,63 €9,13 €5,38 €2,46 od €2,46
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Kostivál lekársky koreň sa používa na ďalšie spracovanie na masť alebo tinktúru. Kostiválová masť má vynikajúce liečivé účinky na kĺby, svaly, zápaly žíl, zlomeniny a pohmoždeniny. Táto bylina je známa pre liečivé účinky už od 12. storočia a zbiera sa hlavne koreň rastliny.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

V kostivale sú obsiahnuté slizové látky, silice, triesloviny, alantoin, pyrrolizidínové alkaloidy, fenolické kyseliny, aminokyseliny, glykopeptid, asparagín, steroly, škrob, inulín, cholín, triterpény a triterpenické saponíny.

Účinky kostivalu lékařského kořene

  • odstraňuje bolesti spôsobené reumatizmom a reumatoidnou artritídou
  • vhodné na svalovú slabosť a periférne svalové ochrnutie
  • lieči natiahnuté väzy kĺbov a zápaly kĺbov
  • lieči lýtkové vredy a iné rany na pohmoždeniny a zmodriny
  • vhodné na poruchy prekrvenia nôh

v súlade s nariadením ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame iba z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Kostival lékařský je liečivá bylina z čeľade brutnákovitých, ktorá dorastá do výšky 60 až 100 cm a je to trvalá rastlina. Stonka bylina je priama, vo vrchnej časti rozvetvená a zdobí ju chlpaté listy. Kvety sú fialové a kvitnú od mája do júla, plodom sú lesklé tvrdky.

Príprava

Kostival lékařský nie je možné užívať vnútorne ako liečivý čaj, pretože obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú organizmus. Vonkajšie je možné používať masť alebo tinktúru z kostivalu, prípadne prikladať čerstvé listy priamo na ranu. Možné sú tiež celkové kúpele.

TIP na prípravu masti z kostivalu: koreň rozomeliete na múku, pridáte hrniec teplej vody s trochou oleja a všetko zmiešate na kašu, ktorú nanášate na textil a prikladáte na postihnuté miesto.

Nežádoucí alebo vedľajšie účinky

Kontraindikácie sú dané prítomnosťou špecifických alkaloidov, ktoré spôsobujú toxicitu kostivalu. Preto sa nedoporučuje používať kostival vnútorne. Nežiadúce a vedľajšie účinky nie sú známe v prípade vonkajšieho užívania.

Byliny s podobným účinkom: lastovičník väčší nať, brutnák nať, krušina kôra, ďatelina kvety, rebríček nať

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Symphytum officinale