Kostrava lekárska vňať

Kód: 1276/50G2 1276/500 1276/250 1276/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€9,13 €5,38 €2,88 €1,63 od €1,63
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Kostrava lékařská nať má liečivé účinky na zrážanlivosť krvi, keď sa pije ako čaj. Okrem toho má však mnoho ďalších liečivých účinkov, ktoré uvedieme nižšie. Slúži tiež ako odpudzovač molov v kuchyni aj v skrini.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Komonice lekárska obsahuje kumarín, melilotín, melilotosid, alantoin, purínové deriváty, kyselinu alantoinovú, melilotovú a močovú. Ďalej obsahuje vo menšom množstve triesloviny, glykozidy, flavonoidy, cholín, slizy a fytoncidy.

Účinky komonice lekárskej

  • pre normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému
  • podporuje správne fungovanie cievneho systému
  • na pocit ťažkých nôh
  • prečisťuje telo a podporuje trávenie
  • navodzuje emocionálny komfort a teda lepšie zaspávanie

podľa nariadenia ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.

Popis a vzhľad

Komonice lekárska je dvojročná rastlina s pomerne silným stonkom a môže dorásť do výšky 1,5 m. Stonka tejto byliny je vzpriamená a vetvená s dlhými ťapkatými listami. Komonica kvitne drobnými žltými kvetmi a plod je struk, ktorý má v sebe maximálne 2 semená.

Príprava komonice lekárskej

Komonicu lekársku pripravujeme ako liečivý čaj pre vnútorné použitie, výplachy očí a zle sa hojiacich rán. Obklady sú vhodné na zápaly žíl a lymfatického systému. Používa sa tiež ako macerát, pridáva sa do mastí alebo ako výťažok do rýchlobväzových náplastí.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.

Kostravec použitie

Odporúča sa krátka kúra 7 - 10 dní a potom je potrebné bylinu vysadiť na dlhšiu dobu. Kostravec sa nedoporučuje užívať v období tehotenstva a pri dojčení. Bylinu nepodávajte deťom. Ak trpíte ochorením pečene, obličiek alebo zlou krvnou zrážanlivosťou, potom je táto bylina veľmi nevhodná.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Vďaka dlhodobému užívaniu kostravca môže vzniknúť vnútorné krvácanie, nevoľnosť, závrate, bolesť brucha a dokonca si môžete poškodiť obličky a pečeň. Užívanie tejto bylinky v kombinácii s inými liekmi vždy konzultujte s lekárom.

Byliny s podobným účinkom: kaštan kvet, lieska list, saturejka nat, svízel nat, lopúch koreň

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Melilotus officinalis