Púpava (smotánka) lekárska koreň

Kód: 1165/50G2 1165/500 1165/250 1165/100 Zvoľte variant
Neohodnotené
€16,63 €8,71 €4,54 €2,04 od €2,04
Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Skladom (>5 ks) Zvoľte variant
Variant

Púpava (smotánka) lekárska koreň sa používa pre svoje liečivé účinky. Sušená púpava a sušený koreň púpavy sa používa na čaj. V súčasnej dobe je vnímaná skôr ako otravná burinu, ale jedná sa účinnú liečivku pečene a žlčníka.

Detailné informácie

Podrobný popis

Zloženie a účinné látky

Smotanka lekárska má liečivé účinky vďaka obsahu horčinov lactopicrin, taraxacín a taraxasterín. Ďalej obsahuje triesloviny, inulín, triterpény taraxasterol a taraxerol, cholín, inositol, steroly, aminokyseliny, živice, silice, kaučuk, fytoncídy a minerálne látky (hlavne meď, draslík a mangán).

Smotánka lekárska účinky

  • prispieva k správnemu fungovaniu močovej sústavy
  • pozitívne pôsobí na fungovanie pečene a obličiek
  • podporuje správne trávenie a funkcie žalúdka
  • znižuje kyslosť žalúdka a pálenie záhy
  • pôsobí ako prebiotikum
  • vylučuje účinne toxické látky z organizmu

podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich babičiek a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame iba informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.
Popis a vzhľad
Púpava (smotánka) lekárska je vytrvalá burinová bylina, ktorá rastie do výšky medzi 5 až 40 cm. Listy vyrastajú od zeme a tvoria ružicu. Kvetenstvo rastie na dutých stvoloch, je žiarivo žlté a kvitne od apríla do augusta. Pri odtrhnutí tečie z púpavy biela horká šťava - latex.

Príprava

Púpava lekárska koreň sa popíja až 4 x denne ako liečivý čaj. Koreň smotánky je vhodný aj na prípravu odvaru. V dobách minulých sa koreň púpavy nakladal aj do vína či iných destilátov a praží sa aj ako bezkofeínová náhrada kávy.

TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku vsypte do ¼ l studenej vody, priveďte do varu a nechajte krátko povariť. V zakrytej nádobe sa nechajte 15 minút odstáť a potom sceďte. Odvar sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a temnom mieste.

Smotánka lekárska použitie

Koreň púpavy je vhodným doplnkom v čase dojčenia, pretože obsahuje inulín, čo je zdroj rozpustnej vlákniny. Tá podporuje priechodnosť čriev mamičiek i dojčiat. Bylinka je vhodná pre tehotné ženy a deti od 2 rokov veku.

Nežiaduce alebo vedľajšie účinky

Nie sú známe žiadne vedľajšie a nežiaduce účinky pri užívaní odvaru z koreňa púpavy. Pokiaľ však trpíte ochorením pečene, potom odporúčame konzultáciu s lekárom. Liečivá kôra z koreňa púpavy sa odporúča maximálne 8 týždňov. Kontraindikácie nie sú známe.

Byliny s podobným účinkom: pestrec mariánsky, žihľava dvojdomá, čakanka, repík, breza

Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Taraxacum officinale